Coraz większa liczba Polaków w różnym wieku skarży się na problemy z kręgosłupem. Każdego z nas, z wiekiem czekają problemy z bólami pleców, krzyża, karku. Złe nawyki, nieprawidłowa postawa podczas siedzenia i podczas snu, nadwaga i brak ruchu sprawiają, że do lekarza zgłaszają się coraz młodsi ludzie. Bóle pleców znacznie utrudniają życie, nie pozwalają cieszyć się zabawą, nie pozwalają na wydajną pracę. Dlatego też, zanim dopadnie Nas ból pleców, postarajmy się stosować do kilku zasad, które pozwolą nam zachować zdrowy kręgosłup przez lata.

Profilaktyka jest bardzo ważna dla zachowania zdrowego kręgosłupa. Dolegliwości bólowe kręgosłupa dotykają 80% populacji społeczeństwa. Pacjenci w zależności od stanu nasilenia bólu mają do wyboru: przetrzymanie danego ataku wspomagając się lekami przeciwbólowymi, termoforami, maściami lub udanie się do lekarza, który w pierwszym etapie kieruje na zabiegi z elektroterapii, przepisuje leki rozluźniająco przeciwbólowe lub dokona wyboru odsyłając pacjenta do fizjoterapeuty specjalizującego się w terapii bólu kręgosłupa. W dobie postępu medycyny rola fizjoterapeuty wykorzystującego współczesne metody terapeutyczne nabrała kluczowego znaczenia w terapii problemów bólowych kręgosłupa. Większość zespołów bólowych kręgosłupa ma tło mechaniczne (spowodowane jest zaburzeniami mechaniki kręgosłupa np.: dyskopatia) i nie kwalifikuje się do leczenia operacyjnego. Wykorzystywana przez Nas terapia według metody McKenziego bazuje na stosowaniu środków mechanicznych, które wpływają na poprawę mechaniki kręgosłupa lub stawów i tkanek okołostawowych kończyn.

Metoda McKenziego to metoda leczenia, która wyróżnia się na tle innych form leczenia tego typu dolegliwości. Większość z nich skupia się bowiem tylko na skutkach schorzeń kręgosłupa, czyli na uśmierzeniu dolegliwości bólowych, bez poznania mechanizmów ich rozwoju. Efekty tego typu metod leczenia nie są trwałe, gdyż dolegliwości bólowe prędzej czy później powracają. Tymczasem metoda McKenziego nie ogranicza się tylko do zlikwidowania bólu kręgosłupa. Jej celem jest znalezienie także przyczyny bólu, jej zlikwidowanie i przeciwdziałanie nawrotom dolegliwości.

Celem leczenia w metodzie jest nie tylko ograniczenie lub zlikwidowanie objawów bólowych, ale przywrócenie możliwie pełnej funkcji strukturom generującym ból, oraz zabezpieczenie przed nawrotami dolegliwości. U Pacjentów leczonych zgodnie z zasadami metody McKenziego, odsetek pacjentów z nawrotem dolegliwości, jest zdecydowanie mniejszy, niż u pacjentów, u których stosowano inne metody leczenia oparte na dozowaniu bodźców mechanicznych.