Vertebralis – Gabinet fizjoterapii i masażu

Zespół Gabinetu Fizjoterapii Vertebralis :

mgr Karolina Szulc – właściciel gabinetu, mgr fizjoterapii

Od 2008 roku prowadzę stacjonarny gabinet fizjoterapii „Vertebralis”, świadczący kompleksowe usługi z zakresu fizjoterapii, terapii manualnej, masażu i kinezyterapii. W pierwszej kolejności stawiam na solidną diagnostykę, później ukierunkowaną terapie, a na końcu trening medyczny i profilaktykę ponownego wystąpienia dolegliwości.

Terapia manualna to koncepcja badania i leczenia fizjoterapeutycznego, zajmuje się diagnozowaniem i usprawnianiem zaburzeń strukturalnych narządu ruchu. Leczenie manualne polega na zniesieniu dysproporcji pomiędzy możliwościami tkanki do przyjmowania obciążeń a jej rzeczywistym obciążaniem oraz przywracaniu fizjologicznej współpracy pomiędzy strukturami ciała człowieka. Do leczenia wykorzystuje się techniki mobilizacji stawów, neuromobilizacji struktur nerwowych i techniki leczenia tkanek miękkich. Następnie pacjenta poddajemy funkcjonalnemu treningowi medycznemu, dla opóźnienia nawrotów dolegliwości.

Masaż jest starożytną sztuką medyczną i stanowi naturalną metodę leczniczą. W ostatnich latach wraz z powrotem do naturalnych metod leczniczych masaż przeżywa odrodzenie. Stanowi on uzupełnienie a często zastępuje leczenie farmakologiczne i chirurgiczne. Masaż to różnorodne rękoczyny, które w sposób mechaniczny powodują drażnienie tkanek masowanych wpływając na powierzchnię skórną i mięśnie, oraz w sposób pośredni na układ krążenia, nerwowy oraz narządy wewnętrzne.

Tym z Państwa, którzy cierpią na ból i napięcie w ciele, polecamy masaż leczniczy, oparty na popularnym masażu klasycznym i miękkich technikach terapii manualnej. Osobom zestresowanym, żyjącym w ciągłym biegu oferujemy odprężający masaż relaksacyjny. Dla tych, którzy pragną spróbować czegoś nadzwyczajnego polecamy zabiegi na ciało oraz masaż gorącymi kamieniami czy gorącą czekoladą !Posiadamy również w ofercie masaż dla przyszłych mam, który uwalnia od bólu i dolegliwości pojawiających się w czasie ciąży, a także pozwala zrelaksować się i zadbać o swoje ciało w tak obciążającym dla niego okresie.

Masaż ma zastosowanie medyczne już od wielu lat, ale tak naprawdę dopiero od niedawna zaczęto doceniać jego zalety i korzyści dotyczące profilaktyki i leczenia wielu chorób oraz dolegliwości, zastępując leczenie farmakologiczne, a często także operacyjne. Jest on doskonałą formą relaksu, powodując tak często potrzebne nam dzisiaj – rozluźnienie i uczucie odprężenia. Masaż pomaga również przy urazach, dolegliwościach bólowych i innych problemach zdrowotnych oraz w kształtowaniu i modelowaniu sylwetki.

Korzyści z masażu jest wiele, począwszy od regulacji napięcia mięśniowego, przez zwiększenie odporności organizmu, po uzyskanie gotowości do podejmowania wysiłku fizycznego. Badania naukowe w coraz większym stopniu dowodzą ogromnej skuteczności dotyku, a przecież to on jest podstawą masażu. Stwierdzono, że sam zabieg masażu poprawia nastrój pacjenta i przyspiesza zdrowienie.

Często dopiero podczas masażu zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze mięśnie są napięte. Masaż może być więc drogą do odkrycia siebie, zatrzymania się i posłuchania sygnałów z naszego organizmu.

Myślę, że warto choć raz przekonać się o zabiegach masażu osobiście i dlatego mam nadzieję, że w ofercie mojego gabinetu każdy znajdzie coś dla siebie.

Kinezyterapia czyli leczenie ruchem lub gimnastyka lecznicza. Ruch/ćwiczenia gimnastyczne odpowiednio wykonywane, w pełni kontrolowane uznawane są za środek leczniczy i bodziec do leczenia organizmu. Główną metodą przez nas stosowaną jest trening funkcjonalny. Imituje on najpopularniejsze czynności ruchu, wykonywane w ciągu dnia, ale rozbija je na etapy. Terapia za pomocą ruchu to nie tylko wykonywanie ćwiczeń, to także nauka o błędnych nawykach, wykształconych przez organizm.

Kinesiotaping jest metodą terapeutyczną wykorzystującą elastyczną, przepuszczającą powietrze przylepną taśmą, która odpowiada właściwościom elastycznym skóry, stosowaną w celu zwiększenia skuteczności leczniczej. Taśma stale stymuluje do pracy narząd ruchu za pomocą bodźców mechanicznych. Stosowana jest jako nieodłączny element usprawniania kiedy terapeuta nie ma możliwości kontroli nad pracą pacjenta.

Prowadzę terapię najczęstszych schorzeń układu ruchu, takich jak bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej, bóle karku i szyi, bóle i zawroty głowy czy stany pourazowe stawów. Zespoły bólowe kręgosłupa i tzw. bóle odkręgosłupowe o typie np. rwy kulszowej, rwy barkowej oraz zaburzenia związane z innymi objawami np. mrowieniem, drętwieniem, osłabieniem siły mięśniowej, zablokowaniem ruchu.

Wykonuję również zabiegi z zakresu fizykoterapii: elektrolecznictwa, terapii falami ultradźwiękowymi oraz laseroterapii. Mam doświadczenie w pracy z pacjentami ortopedycznymi oraz sportowcami. Specjalizuję się w rehabilitacji schorzeń kręgosłupa oraz usprawnianiu stawów obwodowych (m.in. barkowych, biodrowych, kolanowych, skokowych).

W swojej pracy wykorzystuje nowoczesne metody fizjoterapii uznane w Polsce i za granicą(m.in. PNF, metoda Mckenzie,Mulligan,FDM,masaż głęboki,terapia punktów spustowych). W celu poprawy sprawności i podtrzymania efektów terapeutycznych stosuję kinezjotaping oraz uczę pacjentów jak postępować, by dolegliwości bólowe nie wracały.

Początkiem wielu chorób jest stres, brak aktywności fizycznej i napięcie mięśniowe. Siedzący tryb życia, godziny spędzone w samochodzie, w pracy-przed komputerem, pośpiech i stres sprawiają, że masz napięte mięśnie całego ciała!

Dlatego po wyczerpującym i ciężkim dniu zapraszam do mojego gabinetu!


Fizjoterapeuci  w Gabinecie Fizjoterapii Vertebralis:

mgr Patrycja Epner

Mgr fizjoterapii. absolwentka Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii w Opolu. Już na studiach podjęła pracę zawodową na Oddziale Rehabilitacyjnym, gdzie głównie zajmowała się pacjentami neurologicznymi oraz ortopedycznymi, międzyczasie pracowała również w Clubie Fitness, gdzie prowadziła treningi oraz zajęcia grupowe (Zdrowy Kręgosłup). Dodatkowo odbyła ponad 1000 godzin praktyk w różnych typach i rodzajach Ośrodków Leczniczych. Następnie pracę zawodową kontynuowała w Przychodni Rehabilitacyjnej, gdzie zajmowała się również pacjentami ortopedycznymi oraz wadami postawy u dzieci. W swojej pracy wykorzystuje wykształcenie, doświadczenie oraz dodatkowe kwalifikacje zdobyte na licznych kursach oraz szkoleniach.
Prace traktuje jako swoje hobby i pasję, z której może czerpać satysfakcję z korzyścią dla pacjentów. Jest osobą skrupulatną, metodyczną, cierpliwą, przykłada dużą wagę na szukaniu przyczyn dolegliwości i usuwaniu ich. Zawód fizjoterapeuty traktuje jako ciągłą drogę rozwoju, dzięki temu bez przerwy rozwija swój warsztat umiejętności poprzez stosowanie zdobytej wiedzy w praktyce.

Mgr  Małgorzata Kęsik

Mgr Fizjoterapii, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz certyfikowana terapeutka Metody McKenziego. Podczas studiów rozpoczęła dokształcanie w zakresie terapii manualnej oraz masażu, a także pracę z pacjentami po urazach narządu ruchu oraz z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi. Brała także udział w wielu wydarzeniach sportowych jako fizjoterapeuta kształtując swoje umiejętności i poszerzając wiedzę. Do tej pory kontynuuje rozwój zawodowy na konferencjach naukowych oraz kursach specjalistycznych. Do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie, opierając leczenie na wnikliwym wywiadzie oraz dokładnym badaniu. Praca mgr Małgorzaty Kęsik w gabinecie opiera się na poznaniu aktualnego problemu pacjenta, ocenie wcześniejszych dolegliwości oraz odpowiedniej diagnostyce funkcjonalnej. Dzięki temu, można postawić trafną diagnozę oraz zaplanować proces terapii. Fizjoterapia to jej pasja, a największą satysfakcję sprawia jej widoczna poprawa stanu zdrowia  pacjentów:)