Elektrostymulacja jest zabiegiem elektroleczniczym, który wykorzystuje prądy impulsowe małej częstotliwości. Elektrostymulację stosuje się w celu wywołania skurczu mięśnia lub całej grupy mięśni, a także w terapii przeciwbólowej, oraz w celu poprawienia trofiki tkanek,ich odżywienia i dotlenienia.
Stymulację mięśni stosuje się przede wszystkim w fizykoterapii, do mięśni uszkodzonych, w porażeniach i niedowładach typu wiotkiego.
Elektrostymulacja znalazła także swoje zastosowanie w kosmetologii,jako zabieg poprawiający wygląd sylwetki( rzeźbi mięśnie, rozbija cellulit, spala tkankę tłuszczową). Podczas zabiegu uzyskiwany jest skurcz mięśnia. Elektrostymulacja daje rewelacyjne efekty w połączeniu z aktywnością fizyczną objawiającą się systematycznymi ćwiczeniami np. pływaniem czy bieganiem.
Zabieg elektrostymulacji jest zabiegiem bardzo popularnym wśród klientów dbających o sylwetkę, ponieważ widocznie poprawia tonus mięśni. Dzięki temu wzmacniany jest efekt ćwiczeń fizycznych.
Zabieg elektrostymulacji rozpoczyna się od wywiadu z klientem, aby wykluczyć przeciwwskazania.
Do najważniejszych przeciwwskazań należy:
- spastyczne porażenia mięśni
- ropne i zapalne stany skóry,
- choroby serca
- rozrusznik serca,
- padaczka(epilepsja),
- nowotwory i guzki niewiadomego pochodzenia, także okres wskazany przez lekarza po ich chirurgicznym usunięciu.
Jak wygląda zabieg elektrostymulacji?
Na początku przygotowujemy pacjenta, który wygodnie układa się na kozetce.
Następnie przygotowujemy wybrane elektrody, nakładamy na nie żel jako substancję sprzęgającą. Włączamy aparat do elektrostymulacji, wszystkie regulatory intensywności zmniejszamy do minimum, wybieramy odpowiedni program, przykładamy elektrody do klienta i mocujemy je opaskami zapinanymi na rzepa. Następnie podpinamy odpowiednie kable do wybranych elektrod, tak aby obieg był zamknięty. Urządzenie ma tzw. bramki, czyli osobne wejścia dla każdej pary elektrod (anoda i katoda). Elektrody układa się na punktach motorycznych danego mięsnia. Stopniowo zaczynamy zwiększać intensywność do odczuć klienta, na każdy mięsień osobno. Podczas zabiegu nie wolno zostawić klienta samego ani pozwalać mu samemu regulować intensywność, grozi to zerwaniem mięśnia.
Zabieg kończymy zmniejszając intensywność do minimum dla każdej pary elektrod, odłączamy kable i wyłączamy aparaturę.
Seria zabiegów wynosi od 10 do 20. Zabiegi elektrostymulacji wykonujemy w serii co drugi dzień.
Zabieg elektrostymulacji jest zabiegiem bezbolesnym, dającym szybkie i długotrwałe efekty w walce z nadwagą i cellulitem.
Wystarczy wygodnie położyć się na łóżku i oglądać ulubiony kanał telewizyjny, a urządzenie zaprogramowane na najdogodniejszy dla Ciebie program pobudza mięśnie do pracy. Ty odpoczywasz, a Twoje mięśnie pracują ;)
Zabieg wykonywany jest najbogatszą wersją urządzenia do elektrostymulacji, mającym możliwość zaprogramowania wielu opcji skutecznych w walce z cellulitem i nadwaga. Urządzenie obsługiwane jest przez przeszkoloną fizjoterapeutkę, która programuje eletrostymulator i umieszcza na ciele klienta elektrody w odpowiednich miejscach, zwanych punktami elektromotorycznymi. Poprzez eletrody niewielka ilości prądu Faraday`a, pobudza mięśnie do skurczu i rozkurczu, podobnych do tych towarzyszącym ćwiczeniom fizycznym, co powoduje spalanie nagromadzonego tłuszczu. Jednorazowy zabieg jest alternatywą dla mozolnych ćwiczeń fizycznych i daje efekty równe kilkugodzinnemu uprawianiu sportu, jednocześnie nie wymagając wysiłku fizycznego i nie powodując przerostu mięśni. Np. mięśnie brzucha mogą być pobudzone przez elektrostymulacje do wykonania 1200 ruchów na godzinę, tymczasem człowiek przeciętnie jest w stanie wykonać około 50 skłonów. Zabieg w przeciwieństwie do tradycyjnych metod zwalczania nadmiernych kg czy cellulitu nie powoduje zmęczenia, pocenia, obciążenia stawów, kręgosłupa i serca. Dzieje się tak dzięki odpowiedniej stymulacji mięśni do pracy czyli, mięsień przechodzi fazy kurczu i rozkurczu, po czym kolejno następuje chwila przerwy, w trakcie której mięsień odpoczywa. Poprzez kurcze dostarczane są do mięśni substancje odżywcze konieczne do wzrostu mięśnia, natomiast faza rozkurczu powoduje odprowadzenie zbędnych dla organizmu substancji. Ponadto programy dobierają fale elektryczne w taki sposób aby zapobiec produkcji szkodliwych produktów przemiany materii, produkcji kwasu mlekowego w mięśniach i zatorom płynów mięśniowych, co zapobiega powstawaniu tzw. zakwasów skurczy czy nawet bólu.
Elektrostymulacja podobnie jak aktywność fizyczna powoduje wzmocnienie mięśni i spalanie nagromadzonego tłuszczu, a efektem redukcji kanki tłuszczowej jest widoczna utrata centymetrów oraz znaczne ujędrnienie ciała.