Fizjoterapia w ciąży:

Fizjologiczna ciąża trwa ok. 40tyg. Jest to okres wielu zmian we wszystkich układach organizmu. Ciało adoptuje się do rosnącego brzucha. A po porodzie, gdy minie odpowiednia ilość czasu, wraca do normy. To obraz bardzo utopijny, rzadko kiedy wszystko fizjologiczne wraca do stanu sprzed ciąży. Jest to związane głównie z naszym trybem życia, sposobem odżywiania czy z chorobami współistniejacymi. Główne założenia fizjoterapii kobiet w ciąży to zminimalizowanie skutków zmian zachodzących w ciele. Przodopochylenie miednicy, zwiększenie krzywizn kręgosłupa, działająca relaksyna, która wybiórczo nie działa jedynie na miednicę a wszystkie połączenia miedzykostne, przesunięcie środka ciężkości do przodu to kilka z wielu przyczyn, które powodują dolegliwości bólowe. Jeśli one się pojawiają, bywa, że kobieta próbuje ból przeleżeć, co rozpoczyna niebezpieczna zależność: boli->leże, odpoczywam (czytaj nie ruszam się). Z czasem dolegliwości bólowe się nasilają a aktywność ruchowa jeszcze bardziej jest ograniczana do minimum. Skutkiem tego jest zupełnie nieprzygotowane ciało do porodu i szanse na poród drogami natury niestety maleje.

Jakie są najczęstsze dolegliwości zgłaszane przez kobiety w ciąży?

•         Bóle pleców- najczęściej odc. lędźwiowy, piersiowy

•         Ból nagły, ostry, promieniujący do pośladka/kolana/stopy,

•         Bóle w obrębie miednicy: bóle kości ogonowej, ciągnięcie w pachwinach, w kroczu,

•         Bóle bioder, kolan, stóp,

•         Obrzęki.

•         Nietrzymanie moczu

Jakie są szczegółowe zadania fizjoterapeuty w okresie ciąży?

•         Przygotowanie ciała kobiety do porodu

•         Zapobieganie problemom  układu ruchu,

•         Przeciwdziałanie dolegliwościom bólowym lub ich likwidacja

•         Wprowadzenie odpowiedniego treningu fizycznego.

Ciąża to specyficzny stan i absolutnie nie jest przeciwwskazaniem do fizjoterapii.Wręcz przeciwnie- ciało bardzo jej potrzebuję. Ciąża nie musi boleć :)

Fizjoterapia po porodzie:

Ciało kobiety w ciąży oraz w trakcie porodu ulega silnym przeciążeniom. Zwiększają się krzywizny kręgosłupa, miednica ulega rotacji do przodopochylenia, mięśnie brzucha, które kiedyś były jednym ze stabilizatorów tułowia ulegają rozciągnięciu- przez co tracą swoją funkcje. Mięśnie dna miednicy również muszą wykonać bardzo ciężką pracę.

Po porodzie często nasze ciało  nie do końca chce z nami współpracować. Zwiotczały brzuch, bóle pleców, dyskomfort w kroczu, zaburzenia czucia lub uczucie kłucia, ciągnięcia w okolicy blizny po cesarskim cięciu, zmniejszenie satysfakcji seksualnej często traktujemy jako normalne, jako okres przejściowy. Oczywiście jest w tym część prawdy aczkolwiek zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć prawda?

Czego dotyczy wizyta poporodowa u fizjoterapeuty?

·         wywiad na temat przebiegu porodu, połogu, karmienia piersią, dolegliwości bólowych, przebytych operacji, dolegliwości ze strony układu moczowego np. nietrzymanie moczu

·         ocena nawyków toaletowych i ich ewentualna korekcja

·          funkcjonalna ocena postawy, wzorców ruchowych, tkanek miękkich i dolegliwości bólowych

·         ocena wzorca oddechowego i jego wpływu na dolegliwości, postawę, funkcje dna miednicy

·         ocena blizny po nacięciu krocza/cesarskim cięciu pod kątem dolegliwości bólowych i mobilności, mobilizacja blizny i nauka samodzielnej mobilizacji

·          funkcjonalna ocena rozejścia kresy białej/mięśni prostych brzucha

·          opinia na temat powrotu do aktywności fizycznej uwzględniając stan funkcjonalny pacjentk

·          instruktaż odpowiednich ćwiczeń, nauka odpowiedniego podnoszenia i poruszania się

·         kinesiotaping