Orły Medycyny

Gabinet Fizjoterapii Vertebralis został Laureatem w prestiżowym Plebiscycie Orły Medycyny 2020. Orły Medycyny to program który został stworzony, aby spośród istniejących na rynku placówek wyróżnić te najlepsze. Liderów branży, którzy wyznaczają kierunek, stawiają na rozwój i podnoszenie swoich kwalifikacji, dzięki czemu mogą sprostać wymaganiom swoich Pacjentów.

bóle barków - jak dochodzi do bólu barków?

Bóle barków – jak dochodzi do bólu barków?

Ból barku obok dolegliwości bólowych kręgosłupa to jeden z najczęstszych problemów,
z którymi spotykają się nasi pacjenci. Staw barkowy to kompleks wielu stawów, tworzonych przez kość ramienną, łopatkę, obojczyk, mostek oraz żebra. Dzięki swojej złożoności zapewnia nam tak dużą mobilność oraz zakres ruchów. Największy ze stawów – ramienny,
w swojej budowie przypomina staw biodrowy, jednak w przeciwieństwie do niego nie posiada najsilniejszej torebki stawowej, a stabilność zapewniają liczne struktury mięśniowe
i więzadłowe.

Dlaczego boli bark?

Powodów może być wiele. Najczęstszą przyczyną są przeciążenia i drobne urazy, których często nie jesteśmy świadomi. Zaliczają się do nich między innymi długotrwała pozycja siedząca, najczęściej przy komputerze, gdzie ręce, często bez odpowiedniego podparcia spoczywają przez wiele godzin na myszce i klawiaturze. Innym powodem, może być niewygodna pozycja w łóżku, dźwiganie za ciężkich zakupów czy przekopanie ogródka.

Ból w takim wypadku, jest dla nas informacją, mówiącą nam że w naszym ciele dzieje się coś złego. Niestety leki przeciwbólowe nie rozwiązują tutaj problemu, a tylko go ukrywają.
Po zażyciu leków przeciwbólowych nasz organizm nie wie, że coś go cały czas uszkadza.

Co zrobić żeby boleć przestało?

Po pierwsze wyeliminować przyczynę. Przyczyną bólu w takim wypadku są duże napięcia mięśnowe, wprowadzające dysbalans oraz zmieniające biomechanikę barku. Długotrwałe napięcia prowadzą do powolnego uszkadzania innych struktur np. kaletki podbarkowej.
Po drugie należy zapobiegać powstawaniu nowych przeciążeń, co oznacza dostosowanie stanowiska pracy, poprawienie mobilności, poprawę postawy ciała.
W obu tych kwestiach ważna jest współpraca w fizjoterapeutą, który zadba o rozluźnienie napiętych struktur, poprawę ukrwienia w problematycznym obszarze, odpowiedni zakres ruchu, skoryguje postawę, a także doradzi w kwestii poprawy komfortu pozycji siedzącej. Oprócz tego nauczy podstaw autoterapii w postaci rozluźniania oraz odpowiednich ćwiczeń.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli doszło do urazu. Wtedy problem jest o wiele bardziej skomplikowany, ponieważ często mamy do czynienia z dużym uszkodzeniem, któremu trzeba dać czas na wygojenie. Złamana kość czy zerwane więzadła nie oznaczają jednak, że przez najbliższe 6 tygodni trzeba tylko leżeć i przypadkiem niczego nie dotykać. Wręcz przeciwnie, często im wcześniej rozpoczęta rehabilitacja tym mniej komplikacji będziemy mieć później. Ale o tym innym razem.

Rehabilitacja pediatryczna

Rehabilitacja pediatryczna

Teraz również u Nas można skorzystać z rehabilitacji pediatrycznej

Kiedy warto zgłosić się na konsultację do fizjoterapeuty dziecięcego?

* Jeżeli masz wątpliwości jak prawidłowo wykonywać pielęgnację maluszka ( jak podnieść dziecko,obrócić z pleców na brzuch, zmienić pieluszkę). Te kwestie wydają się na pierwszy rzut oka banalne. Jednak większość problemów związanych ze wzmożonym napięciem mięśniowym, opóźnieniem rozwoju maleństwa jest związana ze sposobem pielęgnacji.
* Jeżeli przed 3 miesiącem życia obserwujesz, że dziecko odgina główkę i ciało w literkę C( pręży się), układa główkę zdecydowanie częściej na jedną stronę, ma spłaszczoną bądz asymetryczną czaszkę, często zaciśnięte piąstki, nie lubi leżeć na brzuchu.
* Jeżeli po 3 miesiącu dziecko w leżeniu na plecach nie unosi nóg do góry, ma trudność w utrzymywaniu głowy przy unoszeniu na rękach, nie łapie kontaktu wzrokowego, na brzuchu nie unosi głowy
* Jeżeli po 6 miesiącu życia dziecko leżąc na brzuchu nie podpiera się na rękach, nie obraca się , preferujebawić się jedną ręką
* Jeżeli po 10 miesiącu życia dziecko nie pełza, nie czworakuje
* Jeżeli po 12 miesiącu życia dziecko nie podejmuje prób wstawania przy meblach, nie siadasamodzielnie
* Jeżeli po 18 miesiącu życia dziecko nie chodzi samodzielnie

Podczas wizyty fizjoterapeuta pokaże jak pielęgnować maluszka, aby móc uniknąć niepotrzebnych błędów.
Im wcześniej zajmiemy się ewentualnym problemem, tym szybciej pomożemy dziecku a efekty rehabilitacji będą lepsze i szybciej widoczne:)

Wizyty domowe już można umawiać indywidualnie z terapeutą-mgr Izabela Matczak
Zapraszamy do kontaktu w celu rezerwacji terminu!
Terapeuta dotrze do maluszka na terenie Poznania i okolic ( do 5 km)
Kwestia ustalenia przy umawianiu wizyty:)

Cena wizyty 130zl + koszty dojazdu

Masaż bambusami

Masaż bambusami

Przygotowaliśmy dla Was nowość  :)

MASAŻ BAMBUSAMI

Na czym polega ? jakie są wskazania i przeciwwskazania?

Masaż bambusem jest zabiegiem pobudzającym przede wszystkim tkanki głębokie!

Wykonywany jest za pomocą specjalnych kijków bambusowych :)  Daje Nam odprężenie i ukojenie a przy tym wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Masaż bambusami wpływa dobroczynnie na umysł i ciało.

Na czym polega?

Ogrzanym kijkiem bambusowym wałkujemy mięśnie co prowadzi do ich rozluźnienia, a także pobudzenia krążenia krwi i limfy, a przez to do szybszego złagodzenia dolegliwości bólowych.

Masaż całego ciała najczęściej rozpoczyna się od stóp. Następnie kijek bambusowy przesuwa się ku górze  aż do karku,a wszystko po to, by ponownie zakończyć na stopach. W zależności od masowanej części ciała, używa się kijków różnej długości.

Co daje Nam masaż bambusami?

Bambus wykazuje  szereg cennych właściwości, a przy tym bardzo rzadko wywołuje reakcje alergiczne- nie  podrażnia skóry, działając  przeciwbakteryjnie.

Dodatkowym atutem jest fakt, że pałeczki bambusowe stanowią bogactwo związków krzemu. Pocieranie i rolowanie po skórze prowadzi do wytworzenia potencjału energetycznego, dającego potężny zastrzyk energii. Masaż więc łagodzi także stany zmęczenia.

Jakie są efekty masażu bambusami?

Masaż bambusem pozwala uzyskać stan pełnego odprężenia, regeneracji i rewitalizacji. Działając relaksująco, zmniejsza napięcie nerwowe, poprawia samopoczucie oraz łagodzi stany depresyjne – wpływając pozytywnie na psychikę.

Dodatkowym atutem jest że kijki bambusowe możemy wykorzystać również do modelowania sylwetki. Masaż bambusem pozwala rozbić nagromadzone grudki tłuszczu, w efekcie czego przyczynia się do wymodelowania sylwetki.

Podczas masażu dochodzi bowiem do pobudzenia krążenia krwi i limfy,przyspieszając usuwanie z organizmu toksyn i produktów przemiany materii, w efekcie czego nieestetyczne grudki i nierówności znikają.

Działanie masażu bambusami sprowadza się również do usprawnienia krążenia limfatycznego i żylnego oraz do zwiększenia elastyczności mięśni i ścięgien.

Kiedy poddać się takiemu zabiegowi?

Masaż bambusem wyróżnia się szerokim zakresem zastosowania.

Jest szczególnie zalecany w przypadku:

 •  nadmiernego stresu;
 •  przemęczenia;
 •  pogorszonego samopoczucia;
 •  bólów głowy;
 •  bólów pleców;
 •  bólów mięśni;
 •  pogarszającego się stanu skóry i gromadzącego się cellulitu.

Przeciwwskazania do masażu bambusem :

 •  schorzenia przebiegające ze stanem zapalnym;
 •  powiększone węzły chłonne;
 •  skłonność do krwotoków;
 •  ciąż;
 •  choroby nowotworowe.

W trosce o swoje bezpieczeństwo oraz by wyeliminować jakiekolwiek ryzyko, warto przed przystąpieniem do zabiegu przekazać informacje o ewentualnie istniejących schorzeniach. Fizjoterapeuta  określi, czy choroba  jest przeciwwskazaniem do masażu.

Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych

Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych

Dysfunkcje stawu skroniowo – żuchwowego dotyczą ponad 60% naszego społeczeństwa. Bóle szczęki w okolicy uszu, podczas szerokiego otwierania ust czy podczas jedzenia, trzaski stawowe bądź ograniczenia ruchomości są bardzo uciążliwe. Część osób próbuje zwalczyć problem stosując farmakoterapię, korzystając z usług chirurga lub zakładając szynę relaksacyjną.

Mało znana jest skuteczność fizjoterapii w leczeniu tego zaburzenia, a wystarczy regularna współpraca z fizjoterapeutą, aby zażegnać większość problemów w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.

ANKIETA DLA PACJENTA do swierdzenia zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego

 1. Czy zgrzytasz lub zaciskasz zęby?
 2. Czy budzisz się z obolałymi i zaciśniętymi mięśniami żwaczowymi?
 3. Czy często masz bóle głowy i/lub karku? Czy ten ból wzmaga się podczas zaciskania zębów?
 4. Czy zaciskasz zęby w stersowych sytuacjach?
 5. Czy masz problemy z szerokim otwieraniem ust np. podczas odrgryzania kawałka jabłka, śpiewania czy ziewania? Czy żuchwa zablokowywuje się podczas wykonywania tych ruchów?
 6. Czy podczas otwierania ust czujesz w stawach kliknięcie, słyszysz trzaski,szmery, tarcia?
 7. Czy kiedykolwiek miałaś/miałeś uraz szyi,głowy lub szcęki?
 8. Czy masz uczucie, że jakiś ząb jest rozchwiany lub za “wysoki”?
 9. Czy masz problemy z innymi stawami?
 10. Czy masz zniszczone, starte lub wrażliwe zęby?
 11. Czy często jestes zestresowany?
 12. Czy wykonujesz pracę wymagającą wielogodzinnego siedzenia?

Jeżeli w powyższej ankiecie większość Twoich odpowiedzi to “TAK” zapraszamy na fizjoterapię stawów skroniowo-żuchwowych!!!

Pomożemy Tobie w objawach takich jak:

 • tępy ból w okolicy ucha, twarzy,szyi, karku,tylnej okolicy głowy oraz ramion
 • bóle przypominające migrenę
 • szumy w uszach, uczucie zatkania lub przeciążenia ucha, ból ucha (jednostronny lub obustronny)
 • klikające lub strzelające odgłosy w stawach skroniowo – żuchwowych
 • odgłosy zgrzytania przy otwieraniu i zamykaniu ust
 • trudności w otwieraniu i zamykaniu ust
 • problemy lub dolegliwości bólowe w czasie żucia
 • blokowanie żuchwy podczas otwierania i zamykania
 • zawroty głowy i mdłości
 • drętwienie i mrowienie w palcach
 • bóle zębów i ich nadwrażliwość

CO ROBI FIZJOTERAPEUTA?

Terapia stawu skroniowo-żuchwowego polega na zastosowaniu technik terapii manualnej w zakresie osteopatii czaszkowej oraz terapii kręgoslupa szyjnego i piersiowego.

W procesie terapeutycznym największą uwagę przykłada się mięśniom w obrębie czaszkowo-szyjnym. Zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz przywrócenie prawidłowego funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego wpływa bardzo korzystnie na zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Oczywiście uzupełnieniem całej terapii są ćwiczenia(autoterapia)- które terapeuta zadaje pacjentowi do samodzielnego wykonywania w domu.

PAMIĘTAJCIE że musicie współpracować z fizjoterapeutą!

Terapia w gabinecie to tylko część procesu leczniczego stawów skroniowo-żuchwowych. Pacjent musi czynnie uczestniczyc w procesie rehabilitacji.

Kinezjotaping - jedna z metod tapingu

Kinezjotaping – jedna z metod tapingu

Kinezjotaping Poznań

Kinezjotaping – metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze. Jest jedną z metod tapingu.

Została opracowana i spopularyzowanana na początku lat osiemdziesiątych przez Japończyka dr Kenzo Kase.
[…]

Otyłość problemem cywilizacyjnym?

Otyłość problemem cywilizacyjnym?

Otyłość problemem cywilizacyjnym? Dlaczego tak ważne jest dbanie o swoją sylwetkę?

Otyłość, inaczej nazywana zaburzeniem homeostazy przemiany energetycznej, spowodowana jest nadmiernym dostarczaniem do organizmu energii zawartej w pokarmach w stosunku do jego zapotrzebowania. Nadmiar ten magazynowany jest w postaci tkanki tłuszczowej. Otyłość stała się chorobą cywilizacyjną, narasta na świecie w alarmującym tempie, częściej dotyczy krajów rozwiniętych ekonomicznie, co jest spowodowane nadmierną podażą pokarmów oraz zmniejszoną aktywnością fizyczną.

[…]

Terapia według metody McKenziego

Terapia według metody McKenziego

Coraz większa liczba Polaków w różnym wieku skarży się na problemy z kręgosłupem. Każdego z nas, z wiekiem czekają problemy z bólami pleców, krzyża, karku. Złe nawyki, nieprawidłowa postawa podczas siedzenia i podczas snu, nadwaga i brak ruchu sprawiają, że do lekarza zgłaszają się coraz młodsi ludzie.

Bóle pleców znacznie utrudniają życie, nie pozwalają cieszyć się zabawą, nie pozwalają na wydajną pracę. Dlatego też, zanim dopadnie Nas ból plecow, postarajmy się stosować do kilku zasad, które pozwolą nam zachować zdrowy kręgosłup przez lata. Profilaktyka jest bardzo ważna dla zachowania zdrowego kręgosłupa.

[…]

Walka z nadmiarem tkanki tłuszczowej

Walka z nadmiarem tkanki tłuszczowej

Masaż + Dieta = idealne połączenie w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej!

Dla osób chcących kompleksowo walczyć z nadwagą proponujemy pakiet składający się z diety oraz masaży modelujących sylwetkę.
Połączenie kuracji odchudzającej z zabiegami na ciało pozwala osiągnąć lepsze rezultaty, w krótszym czasie!

Aby zapewnić naszym Klientom wszechstronną opiekę wyspecjalizowanych profesjonalistów połączyliśmy usługi dietetyka oraz fizjoterapeuty w wygodnym i atrakcyjnym cenowo pakiecie.
[…]

Zabiegi na ciało oraz masaż gorącymi kamieniami

Zabiegi na ciało oraz masaż gorącymi kamieniami

Masaż jest znakomitym sposobem niwelowania zgubnego wpływu wysiłku dnia codziennego na Twój umysł i ciało. Stres skutkuje wieloma negatywnymi efektami, wśród których znajdują się bóle głowy, mięśni i złe samopoczucie. Dzięki zabiegom, Twoje mięśnie rozluźnią się, Twoja głowa, ukojona, przestanie boleć, złe samopoczucie zniknie. Poczujesz się znowu dobrze.
[…]