Vertebralis
Gabinet Fizjoterapii
Karolina Szulc
Osiedle Piastowskie 60
61-682 Poznań (Rataje)
Dysfunkcje stawu skroniowo – żuchwowego dotyczą ponad 60% naszego społeczeństwa. Bóle szczęki w okolicy uszu podczas szerokiego otwierania ust czy podczas jedzenia, trzaski stawowe bądź ograniczenia ruchomości są bardzo uciążliwe. Część osób próbuje zwalczyć problem stosując farmakoterapię, korzystając z usług chirurga lub zakładając szynę relaksacyjną. Mało znana jest skuteczność fizjoterapii w leczeniu tego zaburzenia, a wystarczy regularna współpraca z fizjoterapeutą, aby zażegnać większość problemów w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.
Rehabilitacja jest wskazana jezeli cierpisz na :
– ból w okolicy stawów żuchwy
– ból zębów,twarzy,głowy
– zgrzytanie zębami, zaciskanie zębów w dzień czy w nocy(bruksizm)
– masz problemy z otwieraniem lub zamykaniem ust
– niesymetrycznie otwierasz lub zamykasz usta
– cierpisz na wzmożone napięcie mięśni,bóle mięśni: żucia, głowy,karku, szczękościsk
– nieprawidłową postawe ciała- napięte uniesione i wysunięte do przodu barki,głowa wysunięta do przodu,bóle kręgosłupa lędzwiowego
– jestes w trakcie leczenia ortodontycznego
– ból podczas śpiewu i ziewania
– bóle promieniujace do ucha
– stres i jest to najczestsza przyczyna problemów z narządem ruchu twarzy.
Powoduje on między innymi: długotrwałe napięcie mięśnizaciskanie zębów oraz zgrzytanie zębami, a przez to prowadzi do zwyrodnień.
OBJAWY WYSTĘPUJĄCE PRZY DYSFUNKCJI STAWÓW S-Ż:
– nasilające bóle szczęki w okolicy uszu podczas jedzenia czy szerokiego otwierania ust
– ograniczenie ruchomości lub nadmierna ruchomość w stawie
– objaw przeskakiwania, trzeszczenia
– bóle głowy, szyi, karku i i twarzy
– zawroty głowy, mdłości
– przerost mięśni żwaczy
– łzawienie, dolegliwości bólowe w okolicy kącika wewnętrznego oka
– szczękościsk
– zbaczanie żuchwy podczas jej ruchu
– poranna sztywność żuchwy
– bóle zdrowych organicznie i strukturalnie zębów
– problemy z dziąsłami: mrowienia, krwawienia, nadwrażliwość.
Przebieg terapii stawów skroniowo-żuchwowych:
Narząd żucia nie może być leczony w sposób izolowany od reszty naszego organizmu dlatego terapia każdego pacjenta jest prowadzona kompleksowo. Po wywiadzie, ocenie klinicznej pacjenta i badaniu funkcjonalnym, terapeuta poprzez zabiegi terapii manualnej takie jak mobilizacje tkanek miękkich na zewnątrz i wewnątrz ust, mobilizacyjne techniki wykonywane na kręgosłupie, masaż tkanek głębokich rozluźni mięśnie układu stomatognatycznego. Zostają wprowadzone ćwiczenia wzmacniające mięśnie i poprawiające propriocepcję. Ważnym elementem fizjoterapii jest edukacja pacjenta oraz nauka ćwiczeń wykonywanych w domu.
WIZYTY U FIZJOTERAPEUTY POZWOLĄ PAŃSTWU NA:
– zmniejszenie dolegliwości bólowych w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych oraz zwiększenie ich zakresu ruchomości,
– poprawę elastyczności mięśni,
– relaksację czyli rozluźnienie mięśni,
– zaprzestanie zaciskania zębów czyli więcej spokojnych i przespanych nocy,
– redukcję stresu
– eliminację wad postawy
– naukę autoterapii
– poznanie ćwiczeń, które należy wykonywać w domu.
JAK SZYBKO MOGĄ SIĘ PAŃSTWO SPODZIEWAĆ EFEKTÓW TERAPII?
Każdy pacjent jest inny, ale już po pierwszej wizycie możemy spodziewać się zmniejszenia bólu szczęk w okolicach uszu oraz zwiększenia zakresu ruchomości stawów podczas jedzenia lub ziewania. Kolejne wizyty zaowocują rozluźnieniem mięśni szyi, głowy, karku i twarzy co zlikwiduje uporczywe bóle głowy mylone często z migreną. Ważne jest również wyeliminowanie złych nawyków ruchowych oraz poprawa postawy, która jest niezwykle istotna w dysfunkcjach stawów skroniowo-żuchwowych. Wszystkie techniki są wykonywane ostrożnie oraz dostosowane do odczuć pacjenta. Nie muszą Państwo żyć z bólem, najwyższy czas się go pozbyć.
W naszym gabinecie rehabilitacją stawów skroniowo-żuchwowych zajmuje się mgr Karolina Szulc.
Rehabilitacja stomatologiczna to nic innego jak obszar zajmujący się poprawą funkcjonowania układu skroniowo-żuchwowego. Choć nie jest ona jeszcze znana tak szeroko, jak inne formy fizjoterapii, rokrocznie zyskuje na popularności, pomagając w licznych dolegliwościach coraz większej rzeszy Pacjentów. Kiedy warto zastanowić się nad podjęciem rehabilitacji stomatologicznej? W przypadku wad zgryzu, zwyrodnień stawów, szumów usznych, bólu (zębów, szczęki, głowy itd.), a także kłopotów z otwieraniem i zamykaniem ust. Jeśli są Państwo zainteresowani podjęciem kompleksowej rehabilitacji w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, zachęcamy do umówienia się na wizytę w gabinecie Vertebralis w Poznaniu.
Specjaliści wykorzystują konkretne techniki pracy z Pacjentem w zależności od przyczyn dolegliwości, ich nasilenia czy umiejscowienia. Do najpopularniejszych należy z pewnością terapia manualna, czyli mechaniczne rozluźnianie tkanek twarzy i głowy. Równie często stosuje się też fizykoterapię, a więc szereg zabiegów takich jak jonoforeza czy terapia ultradźwiękowa oraz kinezyterapię — ćwiczenia wzmacniające mięśnie i ruchomość stawów. Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą gabinetu Vertebralis w Poznaniu. Oferujemy profesjonalną rehabilitację stomatologiczną dla Pacjentów w każdym wieku. Zapraszamy!
Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych to specjalistyczna terapia, która ma na celu przywrócenie prawidłowego funkcjonowania tych stawów, redukcję bólu oraz poprawę ruchomości żuchwy. Jest ona często stosowana w przypadku dolegliwości związanych z napięciem mięśniowym, zgrzytaniem zębami (bruksizm) czy problemami wynikającymi z nieprawidłowego zgryzu.
Rehabilitacja stomatologiczna w Poznaniu jest zalecana, jeśli występują objawy takie jak ból w okolicach stawów skroniowo-żuchwowych, trudności w otwieraniu ust, trzaski lub przeskakiwanie w stawie, zgrzytanie zębami, bóle głowy, szyi lub karku, a także napięcie mięśni twarzy.
Pierwsza wizyta obejmuje szczegółowy wywiad dotyczący objawów i historii problemów z stawami skroniowo-żuchwowymi. Następnie fizjoterapeuta przeprowadza ocenę funkcjonowania stawów i mięśni twarzy. Na podstawie diagnozy dobierany jest indywidualny plan terapii.
W rehabilitacji stomatologicznej w Poznaniu wykorzystuje się techniki manualne, takie jak masaż mięśni twarzy i karku, mobilizację stawów skroniowo-żuchwowych, a także ćwiczenia mające na celu poprawę funkcji tych stawów. Często stosuje się również terapię relaksacyjną i edukację pacjenta w zakresie codziennych nawyków.
Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych jest zazwyczaj bezbolesna. W trakcie terapii mogą wystąpić lekkie uczucia napięcia lub dyskomfortu, szczególnie w przypadku bardzo spiętych mięśni, jednak nie jest to bolesne doświadczenie.
Czas trwania terapii zależy od stopnia zaawansowania problemu. W niektórych przypadkach wystarczą 3-5 sesji, natomiast przy bardziej skomplikowanych dolegliwościach terapia może wymagać kilkunastu wizyt.
Tak, rehabilitacja stomatologiczna w Poznaniu jest skuteczną metodą wspomagającą leczenie bruksizmu. Poprzez redukcję napięcia mięśniowego i poprawę funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych terapia pomaga złagodzić objawy i zapobiec dalszym uszkodzeniom zębów.
Tak, rehabilitacja stomatologiczna doskonale uzupełnia leczenie ortodontyczne. Wspomaga przywrócenie równowagi mięśniowo-szkieletowej w obrębie twarzy, co pozytywnie wpływa na efekty terapii ortodontycznej.
W Poznaniu znajdziesz wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem w terapii stawów skroniowo-żuchwowych. Profesjonalne podejście, indywidualny plan terapii oraz skuteczne metody leczenia zapewnią szybkie i trwałe rezultaty.
Do przeciwwskazań należą ostre infekcje, nowotwory w obrębie twarzy lub szczęki oraz niektóre choroby reumatyczne w stanie zaostrzenia. Przed rozpoczęciem terapii specjalista oceni, czy rehabilitacja jest odpowiednia w Twoim przypadku.