Elektroterapia Poznań
Elektroterapia to dział lecznictwa fizykalnego, w którym wykorzystuje się do celów leczniczych prąd stały oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości.
Vertebralis
Gabinet Fizjoterapii
Karolina Szulc
Osiedle Piastowskie 60
61-682 Poznań (Rataje)
Elektroterapia to dział lecznictwa fizykalnego, w którym wykorzystuje się do celów leczniczych prąd stały oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości.
To działanie prądu galwanicznego i nałożonego na niego prądu impulsowego. Dzięki zastosowaniu prądów elektrycznych małej częstotliwości uzyskujemy poprawę przy mięśnio i nerwobólach oraz bólach zwyrodnieniowych .Prądy impulsowe powodują wzrost siły i przyrost masy mięśniowej. Poprawiają metabolizm i obniżają napięcie mięśniowe.
Docierająca w głębsze warstwy ciała wiązka impulsów elektrycznych pobudza działanie mięśni, obieg krwi i limfy, korzystnie wpływając na usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii i zmniejszanie odczuwania bólu.
Jonoforeza jest to zabieg elektroleczniczy polegający na wprowadzeniu do tkanek siłami pola elektrycznego jonów lub cząsteczek leków. W zależności od rodzaju użytego leku uzyskuje się zmniejszenie bólu, poprawę ukrwienia, działanie przeciwzapalne, zwiększenie uwapnienia kośćca, działanie bakteriostatyczne i inne.
Zabieg, w którym wykorzystuje się prądy małej częstotliwości w celu wywołania skurczu (pobudzenie) mięśni lub nerwów mający działanie przeciwbólowe, zmniejszający napięcie mięśni, usprawniający procesy odżywcze mięśni, poprawiający ukrwienie tkanek, gimnastykę mięśni.
Odmiana elektrostymulacji wykorzystująca prądy impulsowe niskiej częstotliwości, zbliżonej do częstotliwości prądów fizjologicznych.
Trening zdrowych mięśni za pomocą stymulacji prądem średniej częstotliwości. Prądy Kotza mają zastosowanie zarówno w rehabilitacji, jak i w odnowie biologicznej i sporcie jako metoda wspomagania treningu siłowego lub wytrzymałościowego mięśni. Prąd ten nie ma zastosowania w terapii mięśni z uszkodzonym przewodzeniem nerwowym.
Prądy charakteryzujące się silnym działaniem na wybrane struktury układu nerwowego. Poprzez działanie prądów Trauberta na układ nerwowy uzyskuje się na drodze odruchu poprawę ukrwienia i odżywienia tkanek również w przypadkach zaburzeń krążenia obwodowego.
To zabieg, w którym wykorzystuje się prąd stały tzw. Galwaniczny, dzięki czemu następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych. W wyniku bezpośredniego, pobudzającego oddziaływania prądem na naczynia wzrasta pobudliwość mięśni i nerwów (pod katodą), a pod anodą maleje.