Vertebralis – Gabinet fizjoterapii i masażu

Zespół Gabinetu Fizjoterapii Vertebralis :

mgr Karolina Szulc – właściciel gabinetu, mgr fizjoterapii, fizjoterapeuta stomatologiczny

Od 2008 roku prowadzę stacjonarny gabinet fizjoterapii „Vertebralis”, świadczący kompleksowe usługi z zakresu fizjoterapii, terapii manualnej, masażu i kinezyterapii. W pierwszej kolejności stawiam na solidną diagnostykę, później ukierunkowaną terapie, a na końcu trening medyczny i profilaktykę ponownego wystąpienia dolegliwości.

Terapia manualna to koncepcja badania i leczenia fizjoterapeutycznego, zajmuje się diagnozowaniem i usprawnianiem zaburzeń strukturalnych narządu ruchu. Leczenie manualne polega na zniesieniu dysproporcji pomiędzy możliwościami tkanki do przyjmowania obciążeń a jej rzeczywistym obciążaniem oraz przywracaniu fizjologicznej współpracy pomiędzy strukturami ciała człowieka. Do leczenia wykorzystuje się techniki mobilizacji stawów, neuromobilizacji struktur nerwowych i techniki leczenia tkanek miękkich. Następnie pacjenta poddajemy funkcjonalnemu treningowi medycznemu, dla opóźnienia nawrotów dolegliwości.

gabinet poznań

Masaż jest starożytną sztuką medyczną i stanowi naturalną metodę leczniczą. W ostatnich latach wraz z powrotem do naturalnych metod leczniczych masaż przeżywa odrodzenie. Stanowi on uzupełnienie a często zastępuje leczenie farmakologiczne i chirurgiczne. Masaż to różnorodne rękoczyny, które w sposób mechaniczny powodują drażnienie tkanek masowanych wpływając na powierzchnię skórną i mięśnie, oraz w sposób pośredni na układ krążenia, nerwowy oraz narządy wewnętrzne.

Tym z Państwa, którzy cierpią na ból i napięcie w ciele, polecamy masaż leczniczy, oparty na popularnym masażu klasycznym i miękkich technikach terapii manualnej. Osobom zestresowanym, żyjącym w ciągłym biegu oferujemy odprężający masaż relaksacyjny. Dla tych, którzy pragną spróbować czegoś nadzwyczajnego polecamy zabiegi na ciało oraz masaż gorącymi kamieniami czy gorącą czekoladą !Posiadamy również w ofercie masaż dla przyszłych mam, który uwalnia od bólu i dolegliwości pojawiających się w czasie ciąży, a także pozwala zrelaksować się i zadbać o swoje ciało w tak obciążającym dla niego okresie.

Masaż ma zastosowanie medyczne już od wielu lat, ale tak naprawdę dopiero od niedawna zaczęto doceniać jego zalety i korzyści dotyczące profilaktyki i leczenia wielu chorób oraz dolegliwości, zastępując leczenie farmakologiczne, a często także operacyjne. Jest on doskonałą formą relaksu, powodując tak często potrzebne nam dzisiaj – rozluźnienie i uczucie odprężenia. Masaż pomaga również przy urazach, dolegliwościach bólowych i innych problemach zdrowotnych oraz w kształtowaniu i modelowaniu sylwetki.

Korzyści z masażu jest wiele, począwszy od regulacji napięcia mięśniowego, przez zwiększenie odporności organizmu, po uzyskanie gotowości do podejmowania wysiłku fizycznego. Badania naukowe w coraz większym stopniu dowodzą ogromnej skuteczności dotyku, a przecież to on jest podstawą masażu. Stwierdzono, że sam zabieg masażu poprawia nastrój pacjenta i przyspiesza zdrowienie.

Często dopiero podczas masażu zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze mięśnie są napięte. Masaż może być więc drogą do odkrycia siebie, zatrzymania się i posłuchania sygnałów z naszego organizmu.

Myślę, że warto choć raz przekonać się o zabiegach masażu osobiście i dlatego mam nadzieję, że w ofercie mojego gabinetu każdy znajdzie coś dla siebie.

Kinezyterapia czyli leczenie ruchem lub gimnastyka lecznicza. Ruch/ćwiczenia gimnastyczne odpowiednio wykonywane, w pełni kontrolowane uznawane są za środek leczniczy i bodziec do leczenia organizmu. Główną metodą przez nas stosowaną jest trening funkcjonalny. Imituje on najpopularniejsze czynności ruchu, wykonywane w ciągu dnia, ale rozbija je na etapy. Terapia za pomocą ruchu to nie tylko wykonywanie ćwiczeń, to także nauka o błędnych nawykach, wykształconych przez organizm.

Kinesiotaping jest metodą terapeutyczną wykorzystującą elastyczną, przepuszczającą powietrze przylepną taśmą, która odpowiada właściwościom elastycznym skóry, stosowaną w celu zwiększenia skuteczności leczniczej. Taśma stale stymuluje do pracy narząd ruchu za pomocą bodźców mechanicznych. Stosowana jest jako nieodłączny element usprawniania kiedy terapeuta nie ma możliwości kontroli nad pracą pacjenta.

Prowadzę terapię najczęstszych schorzeń układu ruchu, takich jak bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej, bóle karku i szyi, bóle i zawroty głowy czy stany pourazowe stawów. Zespoły bólowe kręgosłupa i tzw. bóle odkręgosłupowe o typie np. rwy kulszowej, rwy barkowej oraz zaburzenia związane z innymi objawami np. mrowieniem, drętwieniem, osłabieniem siły mięśniowej, zablokowaniem ruchu.

Mam doświadczenie w pracy z pacjentami ortopedycznymi oraz sportowcami. Specjalizuję się w rehabilitacji schorzeń kręgosłupa oraz usprawnianiu stawów obwodowych (m.in. barkowych, biodrowych, kolanowych, skokowych).  Moją perełką jest rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych. Na dolegliwości związane z zaburzeniem pracy stawów skroniowo-żuchwowych cierpi ok 80% społeczeństwa. Moim zadaniem jest pomóc pacjentowi żyć bez bólu!

Najważniejsza jest współpraca terapeuty i pacjenta by pozbyć się dolegliwości i zacząć normalnie funkcjonować-żyć bez bólu!

W swojej pracy wykorzystuje nowoczesne metody fizjoterapii uznane w Polsce i za granicą(m.in. terapia manualna HVLA, metoda Mckenzie, Mulligan, FDM, masaż głęboki, flossing, terapia punktów spustowych). W celu poprawy sprawności i podtrzymania efektów terapeutycznych stosuję kinezjotaping oraz uczę pacjentów jak postępować, by dolegliwości bólowe nie wracały.

Praca jako fizjoterapeuta daje mi ogromną satysfakcje i jest moją pasją!

Cały czas podnoszę swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach i konferencjach:)

Początkiem wielu chorób jest stres, brak aktywności fizycznej i napięcie mięśniowe. Siedzący tryb życia, godziny spędzone w samochodzie, w pracy-przed komputerem, pośpiech i stres sprawiają, że masz napięte mięśnie całego ciała!

Dlatego po wyczerpującym i ciężkim dniu zapraszam do Naszego gabinetu!


MAGDALENA WOJT mgr fizjoterapii

Jestem magistrem fizjoterapii, absolwentką Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Prywatnie jestem pasjonatką różnych form aktywności fizycznej oraz pogłębiania wiedzy. Zagadka funkcjonowania ludzkiego ciała jest dla mnie fascynująca, dlatego nie ustaję w poszukiwaniu nowych możliwości pracy z nim. Oprócz pracy manualnej interesuję się również możliwościami poprawy regeneracji, jakości snu jak i żywieniem.
W swojej pracy zwracam uwagę nie tylko na problem, z którym zgłasza się pacjent, ale również na czynniki mogące utrudnić nam terapię.

W gabinecie posługuję się:

– neurodiagnostyką, opartą na testach toniczności mięśniowej

– analizą posturalną

– masażem głębokim

– pracą na narządach wewnętrznych

– drenażem limfatycznym

– punktami spustowymi

– rozluźnianiem mięśniowo-powięziowym

– technikami pracy narzędziowej

– pracą z somatyzacjami emocjonalnymi

– metodą terapii McKenziego

Specjalizuję się w problemach związanych z kręgosłupem, bólami barków, bioder i kolan, bólami głowy, problemach wisceralnych jak na przykład zespół jelita drażliwego. Pracuję również ze stawami skroniowo-żuchwowymi oraz zajmuję się rehabilitacją w porażeniu nerwu twarzowego.

WIKTORIA TERZYJSKA    mgr fizjoterapii

Jestem magistrem fizjoterapii, studia ukończyłam na AWF im. E. Piaseckiego w Poznaniu. Obecnie rozwijam moje umiejętności uczestnicząc na zajęciach w Akademii Osteopatii w Poznaniu. Jestem pasjonatką anatomii i biomechaniki, którą z każdym dniem zgłębiam coraz bardziej. Moje zainteresowania to fizjoterapia ortopedyczna oraz fizjoterapia w urazach sportowych. Pracując z pacjentem wykorzystuje techniki:

– terapii manualnej,

– osteopatii,

– PNF,

– terapii wisceralnej

– czaszkowo-krzyżowej

Tak jak mówili starożytni Grecy „w zdrowym ciele, zdrowy duch” również i ja jestem zwolenniczką holistycznego podejścia w pracy, ponieważ uważam, że ciała nie da się rozdzielić od duszy i odwrotnie. Dużą wagę stawiam na fizjoprofilaktykę, czyli edukację pacjenta w celu unikania schorzeń. Fascynuje mnie także zdolność organizmu do samoleczenia i stosowanie odpowiednich narzędzi, które doprowadzają do tego. W wolnym czasie interesuje się sportami wodnymi, treningami funkcjonalnymi, różnymi aktywnościami sportowymi oraz nauką języków obcych.

AGATA RACZAK     mgr fizjoterapii , fizjoterapeuta stomatologiczny

Jestem magistrem fizjoterapii, studia licencjackie i magisterskie ukończyłam na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Od zawsze wiedziałam, że praca z drugim człowiekiem jest czymś czym chcę zająć się zawodowo.

Swoje doświadczenie zdobywałam podczas pracy w projekcie dziecięcym w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji oraz wieloletniej pracy z pacjentami z zaburzeniami neurologicznymi zarówno w szpitalu jak i w formie fizjoterapii domowej.  Aktualnie specjalizuję się w pracy z osobami posiadającymi zaburzenia w obrębie stawu skroniowo- żuchwowego, pacjentami zgłaszającymi dolegliwości  mięśniwo-powięziowe oraz uskarżającymi się na bóle głowy.

Ponadto interesuję się tematyką bólów głowy oraz dolegliwości mięśniowo- powięziowych.

Zawód fizjoterapeuty jest moją pasją, dlatego ciągle rozwijam swój warsztat pracy. W gabinecie wykorzystuje wiedzę zdobytą na wielu kursach:

  • Terapia stawów skroniowo-żuchwowych,

  • Techniki uwalniania mięśniowo-powięziowych punktów spustowych,

  • Kobido- Japoński lifting twarzy,

  • PNF podstawowy i rozwijający,

  • Terapia Bazalna kurs podstawowy.