Coraz większa liczba Polaków w różnym wieku skarży się na problemy z kręgosłupem. Każdego z nas, z wiekiem czekają problemy z bólami pleców, krzyża, karku. Złe nawyki, nieprawidłowa postawa podczas siedzenia i podczas snu, nadwaga i brak ruchu sprawiają, że do lekarza zgłaszają się coraz młodsi ludzie.
Bóle pleców znacznie utrudniają życie, nie pozwalają cieszyć się zabawą, nie pozwalają na wydajną pracę. Dlatego też, zanim dopadnie Nas ból plecow, postarajmy się stosować do kilku zasad, które pozwolą nam zachować zdrowy kręgosłup przez lata. Profilaktyka jest bardzo ważna dla zachowania zdrowego kręgosłupa.
Dolegliwości bólowe kręgosłupa dotykają 80% populacji społeczeństwa. Pacjenci w zależności od stanu nasilenia bólu mają do wyboru: przetrzymanie danego ataku wspomagając się lekami przeciwbólowymi, termoforami, maściami lub udanie się do lekarza, który w pierwszym etapie kieruje na zabiegi z elektroterapii, przepisuje leki rozluźniająco przeciwbólowe lub dokona wyboru odsyłając pacjenta do fizjoterapeuty specjalizującego się w terapii bólu kręgosłupa.
W dobie postępu medycyny rola fizjoterapeuty wykorzystującego współczesne metody terapeutyczne nabrała kluczowego znaczenia w terapii problemów bólowych kręgosłupa.
Większość zespołów bólowych kręgosłupa ma tło mechaniczne (spowodowane jest zaburzeniami mechaniki kręgosłupa np.: dyskopatia) i nie kwalifikuje się do leczenia operacyjnego.
Wykorzystywana przez Nas terapia według metody McKenziego bazuje na stosowaniu środków mechanicznych, które wpływają na poprawę mechaniki kręgosłupa lub stawów i tkanek okołostawowych kończyn.
Metoda McKenziego to metoda leczenia, która wyróżnia się na tle innych form leczenia tego typu dolegliwości. Większość z nich skupia się bowiem tylko na skutkach schorzeń kręgosłupa, czyli na uśmierzeniu dolegliwości bólowych, bez poznania mechanizmów ich rozwoju. Efekty tego typu metod leczenia nie są trwałe, gdyż dolegliwości bólowe prędzej czy później powracają. Tymczasem metoda McKenziego nie ogranicza się tylko do zlikwidowania bólu kręgosłupa. Jej celem jest znalezienie także przyczyny bólu, jej zlikwidowanie i przeciwdziałanie nawrotom dolegliwości.
Metoda McKenziego powstała w trakcie pracy nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenzie w latach pięćdziesiątych. Robin McKenzie odkrył, że pacjenci z pewnymi określonymi symptomami odczuwają natychmiastową ulgę po wykonaniu serii specyficznych ruchów, a w niektórych przypadkach również po przyjęciu pewnych statycznych pozycji ciała. To system diagnostyki i leczenia zespołów bólowych kręgosłupa i kończyn ,oparty na znajomości wzorców bólowych i analizie zachowania się objawów, zarówno w wywiadzie jak i w badaniu przedmiotowym. Do nadrzędnych celów metody należą: prewencja nawrotów oraz edukacja pacjenta.
Celem leczenia w metodzie jest nie tylko ograniczenie lub zlikwidowanie objawów bólowych, ale przywrócenie możliwie pełnej funkcji strukturom generującym ból, oraz zabezpieczenie przed nawrotami dolegliwości. U Pacjentów leczonych zgodnie z zasadami metody McKenziego, odsetek pacjentów z nawrotem dolegliwości, jest zdecydowanie mniejszy, niż u pacjentów, u których stosowano inne metody leczenia oparte na dozowaniu bodźców mechanicznych.
Podstawowe znaczenie w diagnostyce bólu kręgosłupa, mają:
- przeprowadzenie odpowiedniego wywiadu z pacjentem na podstawie, którego stwierdza się jaka jest topografia bólu, jego intensywność, nawrotowość w przeciągu od pierwszego incydentu bólowego.
- badanie funkcjonalne które pozwoli określić kierunek leczenia fizjoterapeutycznego oraz granice, kiedy leczenie zachowawcze nie przyniesie spodziewanych efektów nieinwazyjne techniki obrazowe rezonans magnetyczny, dla potwierdzenia badania funkcjonalnego.
W ok. 90% przypadków sprawcą naszych kłopotów z kręgosłupem jest uszkodzony krążek międzykręgowy (dysk).
W terapii wykorzystuje sie ruchy odwracające mechanizm wywołujący dolegliwości bólowe tzn. w procesach patologicznych charakteryzujących sie tyłoprzemieszczeniem jadra miażdżystego stosuje sie procedury wykorzystujące przeprost, a w przodoprzemieszczeniach wykorzystuje się procedury bazujące na zgięciach kręgosłupa.
Jeśli przyczyną bólu nie jest uszkodzenie dysku, lecz utrata elastyczności i prawidłowej ruchomości kręgosłupa (najczęściej spowodowana siedzącym trybem życia i zbyt jednostajnymi pozycjami w życiu codziennym) wówczas leczenie przyczynowe polega na stopniowym usuwaniu istniejących ograniczeń ruchomości. Dokonuje się tego za pomocą indywidualnie dobranych ćwiczeń, mających na celu stopniowe przywracanie normalnej elastyczności tkanek.